Zámek Humprecht

HumprechtLovecký zámeček Humprecht je dominantou a též jedním ze symbolů Českého ráje. Najdete ho jen kousek za městem Sobotka. Zámeček vystavěl italský architekt Carlo Lurago v letech 1666 – 1668 pro hraběte Jana Humprechta Czernina z Chudenic jako letní a lovecké sídlo. Vystřídal několikero majitelů, po zásahu blesku v roce 1678 vyhořel, ale od roku 1680, kdy byla dokončena jeho oprava, si nese svou téměř nezměněnou podobu dodnes.

Jedná se o zámeckou stavbu s věží oválného tvaru, ukrývající 16 m vysoký hodovní sál. Právě ten je velkým lákadlem pro naprosto ojedinělou akustiku. Té vděčí návštěvníci za to, že si tu mohou vyslechnout nádherné koncerty a pěvecká vystoupení. Vedle hodovní síně jsou přístupné interiéry, které se snaží přiblížit návštěvníkům dobu největší slávy zámečku, v 17. a 18. století. Ochoz na věži směle konkuruje stavbám typu rozhleden, neboť umožňuje nádherné panoramatické výhledy do dalekého okolí.

 

 

 

Dnešní lesopark býval zámeckou oborou

HumprechtZámeček Humprecht je obklopen lesoparkem vzniklým z obory, jenž byla součástí sídla. Bývala dosti rozsáhlá, její součástí byl i rybník a chovali se tu daňci. Obehnána byla vysokou a silnou zdí a stálo tu několik kapliček, velké stále pro koně a také domek zahradníka. Z těchto staveb se do dnešního dne až na malé zbytky zdi kolem obory bohužel nic nezachovalo.

Návštěvníci mají k dispozici asi 5 km upravených cestiček, desítky laviček, starou, ale udržovanou studánku a v sousedství parku je pěkné koupaliště a lezecká stěna. Nedaleký hřbitov je místem posledního odpočinku Fráni Šrámka i řady dalších osobností uměleckého života, které v tomto kraji žily.

 

Kudy na Humprecht?

Autem: Silnicí I/16 od Mladé Boleslavi i Jičína, trasa k Humprechtu je označená.
Vlakem: z nádraží v Sobotce Lipovou ulicí, která končí na začátku lipové aleje vedoucí přímo k zámku.

 

Kontakt

Zámek Humprecht, 507 43 Sobotka
Tel.: 493 571 583
e-mail: info@humprecht.cz

web: https://www.humprecht.eu/

Foto: sobotka.cz, ingema.net