Prohlídkové okruhy

 

Okruh I. – Rod Kinských v Čechách

Na prohlídku si vyhraďte asi padesát minut. Během prohlídky se dočkáte výkladu o historii, zajdete na nádvoří, do kaple, hradních paláců a do černé kuchyně. Nejprve zajdete do paláců úředníků. Současný Lobkovický palác se využívá na kanceláře a byty pro správu hradu. V černé kuchyni ze 17. století si prohlédnete na kousku zdi původní omítku, dobové hrnce na nožičkách nebo výlevku do podhradí. Dále spatříte nedobytný pokoj v pátém patře hradní Bílé věže, která je postavena z křemičitého pískovce a za svitu měsíce se leskne. Nebudou chybět ani pokoje ve Vartemberském a Šelemberském paláci s dokumentací hradní historie a rodu Kinských. Mezi exponáty nechybí pušky, hradebnice a dobové oděvy na figurínách.

 

Okruh II. – Středověká mučírna

Prohlídka vám zabere přibližně padesát minut. Dostanete se tady k informacím o historii hradu, zajdete na nádvoří, do přízemí Bílé věže, Salu a do sklepení Vartemberského paláce. Mučírna je na hradě Kosti umístěna ve sklepení, kde se dříve nacházelo skladiště na víno. Nad schodištěm visí klec na čarodějnice, dále tady mají španělskou botu, pranýř, dobové grafiky, funkční gilotinu, archeologické nálezy z hradu Veliš u Jičína. Dále zajdete do hradní hospody blízko černé kuchyně, kde se vystavují různé zbraně, obrazy, šerpy a jiné historické předměty. V přízemí Bílé věže bylo dříve umístěno skladiště a sýpka. Dnes se musíte spokojit s vitrínami obsahující historické oblečení a zbraně.

 

Okruh III. – Zkrácená prohlídka

Prohlídka vám zabere okolo třiceti minut a funguje jenom během letních měsíců. Vy se blíže seznámíte s historií hradu a podíváte se na nádvoří a do přízemí Vartemberského paláce.

 

Z pohádky do pohádky

Při návštěvě tohoto krásného místa si můžete užít i novou dětskou prohlídku, kterou ocení především ti nejmenší. Hradem Vás provede princezna Karolínka a povypráví Vám pohádky spojené s hradem a jeho okolím.Součástí prohlídky je také soutěž o hodnotné ceny.

 

Mučírna s katem Heřmanem

Tato interaktivní prohlídka spadá do projektu Otevřte 13. komnatu. Při prohlídce Vám bude vyprávět sám kat Heřman o mučících nástrojích, které používal. Prohlídka trvá přibližně 50 minut. 

 

Vyberte si z naší nabídky tipů na výlet a udělejte si výlet po okolí.